Wino różowe w letniej kuchni


  •   2022-07-18


Wino różowe w letniej kuchni


Pierwsza fala upałów tegorocznego lata za nami i wiemy już, że warto dobrze się przygotować do kolejnej. Bo na pewno przyjdzie i lepiej, żeby nie zastała nas z ciężkim, tanicznym, czerwonym winem. Takim winem nie zaspokoimy pragnienia i podczas upałów nawet nie będzie nam smakowało. Czy wino białe będzie w takim razie lepszym rozwiązaniem? Ma sporo orzeźwiającej kwasowości, jest lekkie i trzeba je porządnie schłodzić przed podaniem. Rzeczywiście - ma ono wiele zalet i dobrze sprawdza się w gorące dni, ale nie każdemu miłośnikowi wina wystarczy. Osoby, które w winie poszukują tanin i ciała będą białymi winami nieco rozczarowane. Na szczęście rynek winiarski proponuje rozwiązanie, które łączy w sobie zalety wina białego i czerwonego - idealne na upalne wieczory na tarasie. To wino różowe.


Gdzie powstają wina różowe


Wino różowe produkowane jest na całym świecie. W każdym miejscu, w którym rosną winogrona - część z nich jest przeznaczana na produkcję win różowych. Szczególną sławą cieszą się wina różowe z południa Francji, z Prowansji, z Doliny Rodanu i Langwedocji. Również Dolina Loary ma ogromny udział w produkcji win różowych na świecie. W Dolinie Rodanu jest nawet apelacja, w której produkuje się wyłącznie wina różowe. To Tavel, gdzie powstają najlepsze wina tego rodzaju we Francji. Nie tylko Francja słynie z win różowych. Również w Hiszpanii, w regionie Rioja i Navarra znajdziemy świetne przykłady tego gatunku. Do pierwszej czwórki liderów dołączyć trzeba też Włochy i USA, region Kalifornia.


Metody wytwarzania


Wytwarzanie wina różowego jest prostsze, niż praca nad winem czerwonym. Winiarze mają do wyboru tylko kilka metod. Dokładnie 3 z małym wyjątkiem.


By uzyskać charakterystyczny, lekko czerwony kolor wino powinno powstać z ciemnych winogron. W skórkach czerwonych owoców znajduje się barwnik, który dawkowany w umiejętny sposób pozwala osiągnąć różne odcienie różu w winie.

Pierwszą metodą, której efektem są wina bardzo jasne, łososiowe jest metoda wyciskania soku z gron w taki sposób, by kontrolowana ilość barwnika dostała się do niego. Fermentacji i dalszej winifikacji poddawany jest klarowny, jasno różowych sok.

Smak tych win wynika z umiejętnie wydobytych przez winiarza cech charakterystycznych blendu. Dominują w nich jednak czerwone owoce jagodowe, co zaobserwować można np. w winie Pezat Rose z Prowansji. Druga metoda przewiduje krótką, kilkugodzinną macerację soku i skórek z winogron. Przed rozpoczęciem fermentacji skórki są usuwane z płynu, dzięki czemu wino nie przesyca się barwnikiem ze skórek. Wina produkowane tą metodą są bardziej wybarwione, ciemniejsze i mają nieco więcej zbalansowanej kwasowości. Kwiatowe aromaty przechodzą w owocowy smak na podniebieniu. Możemy się w nich spodziewać intensywnych nut truskawek i kwaśnej wiśni. Potwierdzi to degustacja np. piemonckiego Tavola Rosato. Trzecia metoda, zwana saignée (upuszczanie krwi, krwawienie) polega na “upuszczeniu” niewielkiej ilości wina z kadzi, w której odbywa się maceracja wina czerwonego. Odpowiednio wcześnie odlane wino ma jaśniejszy kolor i zachowuje świeżość. Ma jednak również cechy wina czerwonego - delikatną taninę, intensywne nuty czerwonych owoców i świetnie zbalansowaną kwasowość. Sprawia to, że wino Rose z libańskich winnic Domaine des Tourelles jest winem bardzo eleganckim. Jest również czwarta metoda wytwarzania win różowych, ale przepisy winiarskie Unii Europejskiej jej nie dopuszczają. To mieszanie wina białego z różowym. Wyjątek stanowi proces wytwarzania różowych szampanów, których tradycyjna metoda produkcji polega właśnie na dodaniu czerwonego wina do białego.


Jak wykorzystać walory wina różowego w letniej kuchni


Wina różowe najczęściej są wytrawne. Półki sklepowe są oczywiście pełne landrynkowych słodyczy w kolorze różowym, ale procentowo na świecie najłatwiej jest kupić różowe wino wytrawne.

Takie też wino najlepiej spełnia swoje zadanie. Dzięki podwyższonej, świeżej kwasowości orzeźwia i gasi pragnienie. Podane w temperaturze 8-10 0C pomaga przetrwać najgorsze upały. Warto pamiętać, by podczas posiłku, czy spotkania - do kieliszków nalewać niewielką ilość wina, która nie zdąży się ogrzać, a butelkę trzymać cały czas w naczyniu z lodem. Zwyczaj wrzucania kostek lodu do kieliszka pozbawia wino smaku, a nas - przyjemności z jego picia. Wino różowe jest bardzo uniwersalne, jeśli chodzi o połączenia z potrawami. Pasuje doskonale do sałatek owocowych (szczególnie tych z czerwonymi owocami), ale i do pizzy. Można je podać jako jedyny gatunek wina podczas letniego przyjęcia i wszyscy powinni być zadowoleni (pod warunkiem, że na grillu nie pojawi się krwisty stek - wtedy zalecamy uzupełnić “kartę win” o np. argentyńskiego malbeca).




Przeczytaj także pozostałe wpisy z naszego bloga:

TYPY WIN MUSUJĄCYCH: METODA TRADYCYJNA I METODA CHARMATA

WADY I CHOROBY WINA - CZĘŚĆ I

FENOMEN DOLINY NAPA SKĄD POCHODZĄ NAJLEPSZE WINA W KALIFORNI?

JAK WYBRAĆ WINO NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA?

WINA Z CYPRU

FILOKSERA. JAK ROZWÓJ TRANSPORTU MORSKIEGO NIEMAL ZNISZCZYŁ UPRAWĘ WINOROŚLI WŁAŚCIWEJ.

WYBIERAMY WINO - KOREK, CZY ZAKRĘTKA?

ZAPROŚ WINO NA GRILLA!

VINHO VERDE - ZIELONY SKARB PORTUGALII




Zapraszamy również do naszego branżowego słownika winiarskiego, który cały czas jest rozbudowywany. LINK