Wine Express - Wina z Cypru - Sklep z Winami

Cypr, kojarzący nam się dziś z turystyką i pięknymi plażami, jest także miejscem o niezwykle długiej historii uprawy winorośli. Sięga ona kilku tysięcy lat wstecz, pierwsze nasadzenia miały tu miejsce jeszcze na długo przed naszą erą. Z odmętów czasu pochodzi także receptura najbardziej rozpoznawalnego dziś cypryjskiego wina, historycznej etykiety Commandaria – ciemnego, deserowego trunku o rodzynkowym aromacie.

Przez wiele lat przemysł winiarski na Cyprze koncentrował się na produkcji tanich, masowych win, których głównym odbiorcą był Związek Radziecki. Paradoksalnie, to upadek komunizmu stał się motorem pozytywnych zmian na wyspie. Gdy rynek wschodni przestał odbierać hurtowe ilości alkoholu od wielkich producentów, ci ostatni zniknęli ze sceny, oddając pola małym, dużo bardziej ambitnym przedsięwzięciom.

 

Regiony uprawy i odmiany winorośli na Cyprze

 

Dziś małe winnice usytuowane są wyżej i zbierają winogrona później niż kiedyś, dbając o zachowanie w nich należytej kwasowości. Winorośl na wino uprawia się głównie na stokach gór Trodos, zaś winogrona stołowe – w żyznych i ciepłych nadbrzeżnych dolinach. Wulkaniczne gleby bazaltowe i wapienne sprzyjają vitis vinifera, problemem bywa jednak klimat – w miejscach tak gorących jak Cypr jagody mogą iec zbyt wiele cukru i zbyt mało kwasowości. Stąd przeniesienie winnic wyżej na stoki gór zdecydowanie przynosi poprawę jakości wina.

 

Ogromne znaczenie dla cypryjskiego przemysłu winiarskiego mają lokalne odmiany winorośli; stanowią one ok. 60 % wszystkich upraw, zajmując 11 tysięcy z 14 tysięcy hektarów winnic ogółem. Szczepem uprawianym najszerzej jest Mavro, jednak miejscowi winiarze niechętnie o nim mówią, podobnie jak ich koledzy z Chile o Pais. Jest to obficie owocujący czerwony szczep, który daje głównie uniwersalne, niewyrafnowane wina stołowe. Głównym szczepem białym jest Xynisteri. Obu używa się do produkcji Commandarii. 

 

Oprócz dwóch szczepów dominujących uprawia się tu także inne lokalne odmiany; Lefkadę, Maratheftiko, Ofthalmo czy Malagę, a także szczepy międzynarodowe – Shiraz, Cabernet, Merlot, Matarao, Chardonnay, Sauvignon Blanc czy Riesling.

 

Których win z Cypru warto spróbować?

 

Wybierając wino z tej urzekającej wyspy warto zwrócić uwagę na producenta. Autorytety doceniają ostatnio młodych winiarzy, którzy gromadzili wiedzę poza granicami Cypru wystarczająco pilnie, aby rozumieć znaczenie terroir, przetwarzania winogron w miejscu zbioru i ekspresji endemicznych szczepów. To właśnie z małych prywatnych winnic można spróbować naprawdę ciekawych etykiet. W Wine Express mamy przyjemność oferować wina z winnicy Zambartas. Markoc, jej właściciel, zdobywał doświadczenie w najbardziej nowoczesnych winnicach na antypodach, ale sam stawia na winiarstwo tradycyjne. Należy do ulubieńców takich autorytetów jak Jancis Robinson.