Prosecco i truskawki


  •   2022-08-21



 Prosecco i truskawski


Komu zawdzięczamy Prosecco

 

Prosecco, to białe, musujące wino z północy Włoch, z regionu Wenecji Euganejskiej i Friuli - Wenecji Julijskiej. Powstaje na wzgórzach pomiędzy stolicą regionu - Valdobbiadene, a miejscowością Conegliano w prowincji Treviso. W roku 2009, po 10 latach starań, wzgórza te zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Niektóre z nich wznoszą się niemal pionowo w górę, co zmusza winiarzy do całkowicie ręcznej uprawy winogron. Ta bardzo trudna praca wynagradzana jest jednak wyjątkową jakością win. Przykładem takiej winnicy jest posiadłość Andreola w regionie Valdobbiadene. Ich Prosecco Superiore DOCG, Brut, „Vigneto Dirupo” to bardzo eleganckie i niespotykanie owocowe wino.

 

Prosecco z prosecco

 

Winogrona, z jakich wytwarzane jest Prosecco to prosecco - poza regionem funkcjonujące pod nazwą glera. Jest to gatunek winogron, który najlepiej sprawdza się w winach musujących. Choć wykorzystywany jest również do produkcji Prosecco fermo, czyli spokojnej wersji tego wina. Jest ono jednak raczej rzadkie i poszukiwacze ciekawostek degustacyjnych muszą go szukać w samych Włoszech.

W Prosecco mogą się znaleźć również inne winogrona (do 15%): bianchetta, verdiso i perera.

 

Prosecco powstaje w kilku wersjach, jeśli chodzi o ciśnienie w butelce i nasycenie CO2. Najmocniej musujące jest spumante (min. 3,5 Bara). Nieco mniej bąbelków będzie w wersji frizzante, która zamykana jest pod ciśnieniem max. 3 Bary.

Bąbelki w winie Prosecco powstają w sposób naturalny. Dwutlenek węgla dostaje się do wina metodą Charmata (w odróżnieniu do metody tradycyjnej stosowanej przy produkcji np. szampanów). Polega ona na poddaniu wina drugiej fermentacji przez dodanie drożdży i cukru w stalowych, szczelnych kadziach i przepompowaniu wina do butelek pod ciśnieniem.

Prosecco nie musi leżakować. To jego największy atut - świeżość.

 

 

Same zalety

 

Zastosowanie metody Charmata, lub jak nazywają ją Włosi - metodo Prosecco oraz brak konieczności przechowywania butelek latami w piwnicach powoduje, że Prosecco jest winem mniej więcej połowę tańszym od szampanów - przy zachowaniu euforycznego wpływu bąbelków na osoby pijące. Ta ostatnia właściwość win musujących została potwierdzona badaniami naukowymi.

 

To sprawiło, że Prosecco bardzo szybko “zalało” cały świat. Jego butelki otwierane są przy wielkich okazjach, wznosi się nim toasty i towarzyszy nam na co dzień i od święta. Mało kto o tym wie, ale Prosecco podano na początku przyjęcia rozpoczynającego prezydenturę Baracka Obamy. To ogromna i odważna zmiana zasad, ale Prosecco zasłużyło na nią w pełni.

 

Pułapki Prosecco

 

Czytając etykietę Prosecco musimy być przygotowani na pewne pułapki. Otóż najbardziej słodkie wino będzie miało oznaczenie “dry”. Wino z nieco mniejszą zawartością cukru kwalifikowane będzie jako “extra-dry”, a na wytrawnym Prosecco odnajdziemy napis “brut”. To nieco inne oznaczenia niż w winach spokojnych i warto je zapamiętać.

Mrożone truskawki

 

Prosecco zwykle jest winem owocowym, kwiatowym. Wyróżniające się nuty smakowe to jabłka, gruszki, świeże owoce. Być może dlatego tak łatwo wyobrazić sobie kieliszek Prosecco z mrożoną truskawką. To połączenie, niegdyś symbol elegancji w parze z szampanem - dziś jest częstym gościem na spotkaniach towarzyskich. Prosecco jest dobrym, musującym winem w świetnej cenie i to sprawiło, że świat je pokochał. Tradycja tworzenia Prosecco sięga XIX w. ale i dzisiaj kolejne pokolenia winiarzy produkują radość w kieliszkach. Rodzina Fabiano, z ich winem o nazwie upamiętniającej uliczkę, gdzie rozpoczynali produkcję Prosecco, Castello Sestiere 4357 - jest tego świetnym przykładem.

 

Z truskawkami, czy też bez nich - Prosecco pozwala celebrować ważne chwile w elegancki sposób i sprawia, że patrzymy na świat przez bąbelki. Sprawdza się jako aperitif, jako baza do różnych koktajli, można je łączyć z lekką, letnią kuchnią. Dobrze podkreśla smak owoców  morza, warzyw i owoców oraz białych mięs. Ważne jest, by podawać je w bardzo niskiej temperaturze. Najlepiej smakuje, gdy ma 6-8o C. I tu znowu z pomocą przychodzą nam truskawki, bo gdy wino ma zbyt wysoką temperaturę - nie chcemy go rozcieńczać lodem. Lepiej wtedy wrzucić do niego mrożoną truskawkę.



Przeczytaj także pozostałe wpisy z naszego bloga:

TYPY WIN MUSUJĄCYCH: METODA TRADYCYJNA I METODA CHARMATA

WADY I CHOROBY WINA - CZĘŚĆ I

FENOMEN DOLINY NAPA SKĄD POCHODZĄ NAJLEPSZE WINA W KALIFORNI?

JAK WYBRAĆ WINO NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA?

WINA Z CYPRU

FILOKSERA. JAK ROZWÓJ TRANSPORTU MORSKIEGO NIEMAL ZNISZCZYŁ UPRAWĘ WINOROŚLI WŁAŚCIWEJ.

WYBIERAMY WINO - KOREK, CZY ZAKRĘTKA?

ZAPROŚ WINO NA GRILLA!

VINHO VERDE - ZIELONY SKARB PORTUGALII

WINO RÓŻOWE W LETNIEJ KUCHNI




Zapraszamy również do naszego branżowego słownika winiarskiego, który cały czas jest rozbudowywany. LINK