Chianti Classico – wszystko, co powinieneś wiedzieć o najsławniejszej apelacji Toskanii


  •   2022-09-28


Chianti Classico – wszystko, co powinieneś wiedzieć o najsławniejszej apelacji Toskanii


Chianti Classico DOCG to apelacja położona w granicach historycznej krainy, w której pierwotnie produkowano właściwe Chianti.  Wzrost popularności tego wina spowodował, że w latach 30-tych i 60-tych XX wieku zdecydowano się na dołączenie kolejnych gmin mających prawo do nazywania swoich win tym sławnym imieniem. Oryginalne Chianti pochodziło jednak właśnie z obszaru dzisiejszego Classico i tylko ono może być sygnowane symbolem Gallo Negro – czarnego koguta na żółtym tle.


Topografia i położenie

 

Apelacja Chianti Classico to samo serce regionu Chianti i Toskanii w ogóle. Rozciąga się pomiędzy Sieną na południu a Florencją na północy, ze wschodu zamykają ją wzgórza, zwane po prostu Wzgórzami Chianti, z zachodu oddziela ją dolina rzeki Elsy. Tworzyją 9 gmin; Saint Casciano, Greveen Chianti, Barberinoval di Elsa, Tavarnelle, Radda en Chianti, Castellinaen Chianti, Gaioleen Chianti, CastelnuovoBeradengaiPoggibonsi. Winnice położone są nieco wyżej niż w zwykłym Chianti – tam wysokość nie przekracza 300 m.n.p.m., w Classicowaha się pomiędzy 200  a 500 m.n.p.m. Wysokość położenia winnic przekłada się na niższe temperatury w nocy, a te – na wolniejsze dojrzewanie owoców, dzięki czemu finalnie mają one więcej kwasowości i są bardziej skoncentrowane.


 

Geologia

 

W Chianti Classico można wyróżnić dwa główne typy ziem (dokładnie opisanych przez Toma Stevensona); Galestro, czyli łupki z odrobiną gliny i sporą domieszką marmuru oraz Alberese, której podstawę stanowią glina, wapień i piaskowce. Za najszlachetniejsze uważa się Galestro dające wina bardziej aromatyczne, o dobrym potencjale do starzenia. Lepiej zatrzymujące wodę Albereserodzą wina krąglejsze, o pełniejszym ciele i solidniejszej strukturze.


 

Regulacje prawne wewnątrz apelacji

 

Aby wino mogło nosić miano Chianti Classico DOCG musi nie tylko pochodzić z upraw w obrębie historycznej ojczyzny Chianti, ale także składać się przynajmniej w 80% z Sangiovese (w zwykłym Chianti obowiązkowy udział Sangiovese waha się pomiędzy 70 a 75%) z winnic, w których produkcja nie przekracza 52,5 hl/ha. Niedozwolone są domieszki odmian białych (w przeciwieństwie do zwykłego Chianti), do Sangiovese głównie dodaje sięCanaiolo, Colorino, Merlota, Cabernet Sauvignon i Syrah.

Podstawowe Chianti Classico DOCG może zostać dopuszczone do sprzedaży nie wcześniej niż w październiku w kolejnym roku po zbiorach. Chianti ClassicoReserva musi być starzone przez 2 lata i nie może opuścić winnicy wcześniej niż 1szego stycznie w drugim roku po zbiorach. Najmłodszą klasyfikacją Chianti jest Classico Gran Selezione DOCG (utworzone w 2013 r.), które wytwarzać można wyłącznie z winogron zbieranych w pojedynczej winnicy lub posiadłości należącej do producenta, u którego musi spędzić minimum 30 miesięcy, ale bez szczegółowych ram czasowych dotyczących leżakowania w dębie. Wśród znawców Chianti powszechna jest zresztą opinia, że aby znaleźć dobrą butelkę, należy szukać różnic w terroir pomiędzy poszczególnymi gminami i winnicami, a nie w czasie spędzonym w beczce.


 

Jakie jest Chianti?

 

Wśród win pochodzących z tej najsławniejszej apelacji można wyróżnić dwa podstawowe style. Jeden z nich, nazwijmy go międzynarodowym, powstał w odpowiedzi na potrzeby rynku zagranicznego, łaknącego supertoskanów i ogólnie win pełniejszych, o niższej kwasowości i potężniejszym ciele. Charakteryzuje go ciemniejsza barwa i bardziej dębowy charakter, większy udział Merlota i często silnie wyczuwalna wanilia wynikająca ze sposobu wykorzystania beczki.

Obecnie zauważalna jest jednak tendencja zwiastująca powrót starszego, klasycznego stylu, w którym decydujący jest duży udział Sangiovese. Wyróżnia go elegancja, lekkość i urzekające nuty cierpkich wiśni.

Aby zapoznać się z pełnym wachlarzem możliwości, jakie oferuje szczep Sangiovese, warto porównać etykiety z różnych subregionów Toskanii. Zachęcamy do zapoznania się z winami winnicy Carpineto, naszego toskańskiego producenta, który z dbałością o ekspresję terroir pielęgnuje tradycje najlepszych apelacji regionu nie zapominając jednocześnie o nowoczesnych etykietach dla entuzjastów eksperymentów wychodzących poza zwyczajowe style.




Przeczytaj także pozostałe wpisy z naszego bloga:

TYPY WIN MUSUJĄCYCH: METODA TRADYCYJNA I METODA CHARMATA

WADY I CHOROBY WINA - CZĘŚĆ I

FENOMEN DOLINY NAPA SKĄD POCHODZĄ NAJLEPSZE WINA W KALIFORNI?

JAK WYBRAĆ WINO NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA?

WINA Z CYPRU

FILOKSERA. JAK ROZWÓJ TRANSPORTU MORSKIEGO NIEMAL ZNISZCZYŁ UPRAWĘ WINOROŚLI WŁAŚCIWEJ.

WYBIERAMY WINO - KOREK, CZY ZAKRĘTKA?

ZAPROŚ WINO NA GRILLA!

VINHO VERDE - ZIELONY SKARB PORTUGALII

WINO RÓŻOWE W LETNIEJ KUCHNI 

PROSECCO I TRUSKAWKI

RÓŻNE OBLICZA SAUVIGNON BLANC




Zapraszamy również do naszego branżowego słownika winiarskiego, który cały czas jest rozbudowywany. LINK