Lato zamknięte w winach z Australii


  •   2023-07-12


Lato zamknięte w winach z Australii


Australia leży w całości na półkuli południowej i jest kontynentem otoczonym dwoma oceanami: Spokojnym i Indyjskim oraz Morzem Timor i Morzem Arafura. Dzięki takiemu położeniu Australia jest ogromnie różnorodna klimatycznie. Ma to bezpośredni wpływ na kształtowanie się rynku wina - Australijczycy mogą się cieszyć zarówno głębokimi smakami shirazów, jak i kruchością i aromatem rieslingów, czy chardonnay.

Pory roku

 

Lato w Australii przypada na zupełnie inny czas, niż w Polsce. Od grudnia do lutego średnie temperatury w całym kraju oscylują wokół 30 stopni. Jest to także pora opadów, a wilgotność w niektórych miejscach dochodzi do 98%.

Natomiast w lipcu i sierpniu - kiedy w naszym kraju wystawiamy twarze do słońca - w Australii przypada pora zimowa. Nie wszędzie bywa mroźnie, ale na Tasmanii, gdzie jest zdecydowanie najzimniej - temperatury spadają poniżej zera i są miejsca, gdzie można uprawiać narciarstwo.



Winiarstwo


Australijskie wino długo walczyło o swoją pozycję na światowym rynku wina. Winiarstwo jest tu dość młode, pozbawione tradycyjnych naleciałości i sztywnych ram. Australijczycy nie stosują klasyfikacji jakościowej win w taki sposób, jak robią to Europejczycy. Wino na etykiecie ma oznaczony region, z którego pochodzi i potwierdzenie, że jest winem z Australii. W dalszej części znaczenie mają np. nazwisko twórcy wina, sława winnicy, z jakiej pochodzi i historia wina. Jeśli zasłużyło na dobrą opinię - będzie poszukiwane na rynku.



Regiony winiarskie


Najważniejszymi regionami winiarskimi w Australii są: Nowa Południowa Walia, Południowa Australia, Tasmania, Wiktoria, Zachodnia Australia, Dolina Barossa. Tam odbywa się największa produkcja win w Australii, nierzadko uprzemysłowiona. Warto jednak postawić na małych, rodzinnych producentów, jeśli zależy nam na jakości i winie z historią.

Bleasdale z Langhorne Creek w Południowej Australii jest druga najstarsza rodzinna winnica na kontynencie. Jej historia sięga 1850 roku. To już 5 pokolenie rodziny Pottsów, które poświęca swoje życie uprawie winorośli i produkcji wyjątkowych win. Bleasdale charakteryzuje się szerokim wyborem win jednoszczepowych - tak charakterystycznych dla całej Australii. Oprócz shiraza - najbardziej australijskiego ze szczepów czerwonych, produkują cabernet sauvignon i malbeca. Mają w ofercie blendy tych szczepów oraz bordoski blend GSM shiraz/grenache/mourvedre. Klimat południa i wpływ oceanu pozwalają Pottsom uprawiać z powodzeniem także szczepy białe - chardonnay, pinot gris i verdelho - pachnące jaśminem i melonem wino, które produkowane jest przez Bleasdale od samego początku działania winnicy.

Ciekawostką w ofercie rodziny Pottsów jest wino musujące ze szczepu shiraz. Jest półwytrawne, delikatne i zamykane korkiem, co w australijskich winach nie zdarza się często.


Doskonałe warunki do uprawy białych szczepów, panujące bliżej Adelajdy, nieco na północny-zachód, w regionie Adelaide Hills - wykorzystał producent Pike&Joyce. Skupił się w tym regionie na uprawie sauvignon blanc i innych odmian lubiących chłodniejszy klimat. Efektem są wina pełne, orzeźwiające i bardzo intensywnie aromatyczne. W tym regionie spotkać możemy nawet austriacki szczep gruner vetliner. Jego pierwsze nasadzenia wykonano w 2010 roku. Pike&Joyce uprawiają grunera w dwóch różnych miejscach. Każda z parceli rodzi inne owoce i tylko ich mieszanka daje taki efekt, jak w winie Separe.



Król białych win


Australijskie wina białe to przede wszystkim chardonnay. Niewiele osób wie, że zanim chardonnay zajęło należne mu miejsce - w Australii królował riesling. Pojawił się już w roku 1838 w Nowej Południowej Walii, a że wraz z nim pojawili się tam również niemieccy imigranci - natychmiast stał się bardzo popularny. Jego sława była tak wielka, że zaczęto nazywać rieslingiem również wina białe z innych szczepów, co mocno osłabiło jego pozycję na rynku. Już na początku lat 90 XX w. chardonnay wysunęło się na prowadzenie w rankingach popularności. Rieslingiem zajęła się grupa winiarzy z Clare Valley. Rozpoczęła się batalia o przywrócenie mu dobrego imienia. Już wkrótce riesling znów stał się symbolem elegancji i wysokiej jakości, a jego nazwę chroniły przepisy podobne, jak unijne w Europie. Dziś riesling australijski jest z całą pewnością doskonałym rieslingiem i ze spokojnym sumieniem możemy go podać nawet do ostryg, które są szlachetną i bardzo wymagającą potrawą. Wytrawny riesling swoim smakiem niweluje ich słoność - niejednokrotnie zbyt intensywną, a kwasowością “przyprawia” ostrygę i poszerza paletę doznań.


Jeden z rieslingów z Clare Valley doczekał się ciepłej recenzji w Halliday Wine Companion w maju 2023.

Merle przyciąga uwagę spośród rieslingów serii “reserve” z Clare Valley. To złożone, mocne, precyzyjne i wyjątkowe wino. Jest bardzo aromatyczne, pachnie świeżą limonką, zielonym jabłkiem, ozonem, imbirem, jaśminem i tymiankiem. Smaki są podobne do aromatów, ale osadzone w bardzo świeżym odczuciu, z nutami cierpkiej limonki, różowego grejfruta i owocowości mandarynki, zrównoważone bardzo mineralnym, słonawym posmakiem. Epickie wino.”




To ciekawy kraj ze świetnymi winami



Australijskie wina mają wiele twarzy, a zamykanie lata w australijskich butelkach raz oznacza, że podczas długich, zimowych wieczorów sączymy przepełnionego słońcem, dojrzałego, owocowo-czekoladowego shiraza, a drugim razem chłodzimy się podczas upałów w Polsce nieprawdopodobnie aromatycznym verdelho - również pochodzącym z Australii. Jedno jest pewne - australijskie wina są inne od europejskich. Szczególnie te z małych rodzinnych winnic, w których w pocie czoła wyciska się sok z winogron na drewnianych prasach. Ich inność to także oryginalne korzenie, na których rośnie winorośl. Do wielu tutejszych regionów nie dotarła filoksera i nie trzeba było odbudowywać winogradów. Część winiarzy, szczególnie młodego pokolenia - używa sadzonek z amerykańską bazą. Nietrudno jest jednak odnaleźć wina z “old vines”, z południowej i zachodniej Australii oraz Tasmanii, które sadzone były wiele lat temu na oryginalnych korzeniach.

Jest jednak cecha wyróżniająca wina australijskie, którą powinniśmy im “wybaczyć”. Do zamykania butelek używa się tu niemal wyłącznie zakrętek.  Warto jednak zapomnieć o uprzedzeniach i spróbować win z Australii.




Przeczytaj także pozostałe wpisy z naszego bloga:

TYPY WIN MUSUJĄCYCH: METODA TRADYCYJNA I METODA CHARMATA

WADY I CHOROBY WINA - CZĘŚĆ I

FENOMEN DOLINY NAPA SKĄD POCHODZĄ NAJLEPSZE WINA W KALIFORNI?

JAK WYBRAĆ WINO NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA?

WINA Z CYPRU

FILOKSERA. JAK ROZWÓJ TRANSPORTU MORSKIEGO NIEMAL ZNISZCZYŁ UPRAWĘ WINOROŚLI WŁAŚCIWEJ.

WYBIERAMY WINO - KOREK, CZY ZAKRĘTKA?

ZAPROŚ WINO NA GRILLA!

VINHO VERDE - ZIELONY SKARB PORTUGALII

WINO RÓŻOWE W LETNIEJ KUCHNI 

PROSECCO I TRUSKAWKI

RÓŻNE OBLICZA SAUVIGNON BLANC



Zapraszamy również do naszego branżowego słownika winiarskiego, który cały czas jest rozbudowywany. LINK