Noworoczne postanowienie - poznać wino


  •   2024-02-01


Noworoczne postanowienie - poznać wino




Początek roku to dobry moment na podsumowania i postanowienia noworoczne. Jeśli rok 2023 wspominasz, jako rok spędzony na zastanawianiu się jakie wino podać do jedzenia lub czym różnią się od siebie te wszystkie etykiety - czas wejść w świat wina nieco głębiej i zaprzyjaźnić się z nim. Warto posiąść tę wiedzę, bo jest ona przydatna nie tylko na co dzień, w naszej kuchni, ale przede wszystkim jest drzwiami do wielu zagadnień historycznych, kulturowych, rozwoju własnego, a nawet inwestycji.


  Do czego przyda się wiedza o winie



Wino jest ważnym elementem kultury wielu społeczeństw na świecie. Poznanie różnych rodzajów wina, regionów i tradycji winiarskich sprawi, że poznasz ich historię, sztukę i geografię. Eksperymenty z łączeniem wina z potrawami - im bardziej trafne tym bardziej będą wzbogacać doświadczenie kulinarne. Zrozumienie, jakie wino pasuje do różnych potraw, zaowocuje tym, że potrawy będą miały, dzięki połączeniu z winem - znacząco lepszy smak i aromat.

Degustacja wina może pomóc w rozwinięciu zdolności percepcji smaku i zapachu. Ucząc się nowych doświadczeń sensorycznych rozwijamy i doskonalimy zmysły. Robiąc to przy okazji spotkań towarzyskich - mamy również szansę nawiązać ciekawe relacje z osobami, które również interesują się winem w szerszym aspekcie.

Nie ma nic piękniejszego dla miłośnika wina niż podróż do miejsca, gdzie powstaje jego ulubione wino i odwiedzenie winnicy. Degustacje wina u źródeł są nie tylko wyjątkowym doznaniem smakowym, ale również emocjonalnym - winiarze opowiadają o tworzeniu wina w szczególny sposób. To ich życie i pasja, co da się wyczuć w ich historiach. Zdarza się, że kilka odwiedzin w winnicy kończy się założeniem własnej - przydomowej winnicy, a wiedzę o uprawie rodzimych gatunków winogron najlepiej czerpać od weteranów w tym temacie, których w Polsce nie brakuje. 

Wiedza o winie może się przydać także w finansach. Wiadomo, że pewne etykiety warto zakupić, bo ich wartość rośnie z wiekiem. Wiedza o tym, które z nich są dobrą inwestycją, jak przechowywać te cenne butelki, by miały warunki do rozwinięcia pełnego potencjału może znacząco wpłynąć na wartość prywatnego portfela. Może także być dobrą inwestycją sama w sobie - swoją wiedzą można się dzielić z początkującymi inwestorami na rynku winiarskim.




Jak zacząć naukę wina


Dobrym początkiem dla niedoświadczonego adepta wiedzy winiarskiej będzie zrozumienie samego procesu degustacji. Przejście 4 kroków: oceny koloru, analizy zapachu, smaku i posmaku - koniecznie w odpowiednim szkle, bo to również ma znaczenie. Na początek może to być każde wino, a najlepiej, by były co najmniej 2 - dla porównania. Warto jest zapisywać sobie nazwy degustowanych win oraz ich ocenę w dzienniczku. Będzie to świetny materiał do analizy rozwoju umiejętności degustatorskich. 

Kolejnym krokiem będzie dołączenie do lokalnych degustacji - organizowanych przez sklepy specjalistyczne, czy importerów. To świetna okazja by rozszerzyć swoją wiedzę, porozmawiać z ekspertami i poznać nowe smaki.



Gdzie szukać wiedzy


By swobodnie brać udział w dyskusjach podczas degustacji - należy rozszerzyć swoją wiedzę winiarską. Rozpoczynając od podstawowych pojęć związanych z produkcją wina, takich, jak rodzaje winogron, proces fermentacji i dojrzewania wina. Kolejnym krokiem będzie wiedza o krajach, regionach winiarskich, o glebach, klimacie i technikach produkcji, które mają wpływ na jakość i smak wina. Istotne będzie również poznanie różnic między szczepami winogron. 

Wiedzę taką odnaleźć można w Internecie - na specjalistycznych blogach winiarskich, w słownikach branżowych, w fachowych artykułach i na stronach sprzedawców wina. Wydano również mnóstwo książek i poradników o tej tematyce. Są czasopisma winiarskie, szkolenia, aplikacje, w których oceniają wina użytkownicy i specjaliści. 

Proces poszukiwania wiedzy można podsumować profesjonalnym egzaminem Wine & Spirit Education Trust (WSET) organizowanym przez najbardziej uznaną na świecie instytucję zajmującą się edukacją i szkoleniem z zakresu wina i napojów spirytusowych. Szkolenia organizowane przez WSET mają różne poziomy zaawansowania i korzystają z nich zarówno profesjonaliści z branży winiarskiej, sommelierzy, jak i ludzie spoza branży, którzy chcą rozwijać swoją wiedzę i pasję w dziedzinie wina.



Niekończąca się przyjemność



Zdobycie wiedzy winiarskiej to bynajmniej nie koniec przygody z winem. Tak naprawdę każda kolejna butelka to nowa przygoda - ze smakiem, aromatem, sprawdzaniem co miało na nie największy wpływ i oceną, czy taki styl wina nam odpowiada, czy nie. Każdy posiłek to pole do eksperymentów - poszukiwania najlepszych połączeń, które sprawią, że potrawa nabierze zupełnie nowej głębi. I wieczory spędzone przy kieliszku kontemplacyjnego wina, które samo w sobie już jest idealnym towarzystwem. 

Warto znać się na winie. To dobry pomysł, by rok 2024 stał się początkiem bliższej relacji ze światem wina. Wystarczy wytrwać w tym noworocznym postanowieniu.








Przeczytaj także pozostałe wpisy z naszego bloga:

TYPY WIN MUSUJĄCYCH: METODA TRADYCYJNA I METODA CHARMATA

WADY I CHOROBY WINA - CZĘŚĆ I

FENOMEN DOLINY NAPA SKĄD POCHODZĄ NAJLEPSZE WINA W KALIFORNI?

JAK WYBRAĆ WINO NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA?

WINA Z CYPRU

FILOKSERA. JAK ROZWÓJ TRANSPORTU MORSKIEGO NIEMAL ZNISZCZYŁ UPRAWĘ WINOROŚLI WŁAŚCIWEJ.

WYBIERAMY WINO - KOREK, CZY ZAKRĘTKA?

ZAPROŚ WINO NA GRILLA!

VINHO VERDE - ZIELONY SKARB PORTUGALII

WINO RÓŻOWE W LETNIEJ KUCHNI 

PROSECCO I TRUSKAWKI

RÓŻNE OBLICZA SAUVIGNON BLANC


Zapraszamy również do naszego branżowego słownika winiarskiego, który cały czas jest rozbudowywany. LINK