Najlepsze wino do szparagów i truskawek


  •   2024-04-25


Najlepsze wino do szparagów i truskawek




Szparagi to roślina ekskluzywna, która pojawiając się na naszych talerzach - robi niemało zamieszania. Skąd jednak ta nutka luksusu, która otacza białe i zielone pałeczki? Po części wynika ona z krótkiego czasu, w jakim możemy się cieszyć smakiem szparagów. Są one dostępne w okresie wiosennym i wczesnym latem, a to sprawia, że stają się towarem pożądanym i traktuje się je, jako warzywo luksusowe. 

Delikatny smak i charakterystyczna tekstura to wyzwanie dla kucharzy - również tych domowych. By dobrze przygotować potrawę ze szparagów, należy umiejętnie wydobyć ich delikatny smak. Nie jest to łatwe zadanie, podobnie jak połączenie szparagów z odpowiednim winem.

O wyjątkowości szparagów decyduje także sposób ich hodowania. Rosną w kopcach ziemi i co rano widać, jak wystawiają ponad nie charakterystyczne główki. Trzeba je zbierać ręcznie, w pierwszych promieniach słońca, co sprawia, że wymagają więcej pracy niż inne warzywa. 

W niektórych kulturach, zwłaszcza w Europie, szparagi mają długą historię, jako potrawa zarezerwowana dla arystokracji i wyższych klas społecznych. Ta historyczna konotacja dodaje im również pewnego rodzaju prestiżu.



Szparagi w kuchni



Ze szparagów można przygotować wiele różnorodnych potraw, zarówno prostych i szybkich, jak i bardziej wyrafinowanych. Najprostszą potrawą będą szparagi pieczone w piekarniku lub grillowane - z dodatkiem jedynie oliwy, soli i pieprzu. Tak przygotowane warzywa zachowają naturalny smak i chrupkość.

Gdy ugotowane lub grillowane szparagi dodamy np. do sałatki z rukolą, pomidorem i serem feta - zyskamy jej nowy smak i chrupiący element w sałatce. Szparagi świetnie komponują się także z kremowym risotto na białym winie z parmezanem. Kolejny sposób przygotowania szparagów to quiche. Zapiekane, w połączeniu z jajkiem, śmietaną, serem to pyszna propozycja na obiad lub kolację.

Para jajko i szparag sprawdza się w najróżniejszych konfiguracjach - szparagi na omlecie, z jajecznicą, z jajkiem sadzonym i jajkiem w koszulce. Można je przygotowywać na maśle, na oliwie, podawać z sosem holenderskim lub majonezem.

Dla miłośników mocniejszych smaków szparagi można zawinąć w szynkę, boczek wędzony lub podać z kołderką z sera, jako eleganckie danie główne lub przekąskę.

Nie sposób też zapomnieć o pysznej, sycącej zupie. Zupa krem ze szparagów to bardzo wyrafinowane danie, w którym szparagi grają pierwsze skrzypce.




Szparagi w kieliszku




Czas w jakim możemy jeść szparagi, to dla ich miłośników - prawdziwe święto. Każdy posiłek jest celebrowany i najlepiej, żeby było do niego podawane odpowiednie wino. Dobór wina do tego szczególnego warzywa bywa trudny, ale znając kilka wskazówek - poradzi z tym sobie każdy miłośnik szparagów.

Szparagi mają delikatny smak, który bardzo łatwo zdominować intensywnym winem. Dlatego do potraw ze szparagami podaje się najczęściej wino białe, delikatne. Europejskie sauvignon blanc, gruner veltliner, Chablis, czy vermentino - dobrze schłodzone staną się idealnym dopełnieniem smaku szparagów i na pewno ich nie zdominują.

Chardonnay - Chablis lub Petit Chablis, będzie pasowało do wersji szparagów przygotowanych na maśle i z dodatkiem tłustych sosów i majonezu. Risotto ze szparagami podaje się z delikatnym pinot grigio, a do szparagów z jajkiem - dobrze jest podać wino nieco cięższe, beczkowe - białą Rioję lub beczkowe chardonnay.

Przy doborze wina do szparagów panuje zasada, by unikać win czerwonych, które z natury są bardziej zdecydowane od białych i tym samym, istnieje spora szansa, że potrawa “zniknie” w towarzystwie czerwonego wina. Jest jednak, jak od wszystkich zasad - wyjątek. Gdy szparagi przygotowywane są z wykorzystaniem szynki, boczku wędzonego lub innego mięsnego dodatku, który zmienia charakter potrawy. W takim przypadku można do niej podać wytrawne wino różowe lub lekkie i delikatne wino czerwone. Dobrym wyborem będzie pinot noir i cabernet franc w ich mniej kwasowych wydaniach.




Zaraz po szparagach - truskawki 



Sezon na polskie truskawki trwa od maja do lipca. Na początku zazębia się z sezonem szparagowym, co stwarza okazję do łączenia obu smaków i eksperymentowania na talerzu. Warto spróbować takich połączeń i na słodko i na słono - bo truskawka nie zawsze musi towarzyszyć deserowi. Można ją wykorzystać, jako bazę sosów do mięsa, a także użyć jako składnika sałatek. Jednak z racji swojego charakteru - truskawka jest najczęściej używana jako dodatek przełamujący słodkość deserów - tortów, kremów, drożdżówek i ciastek. Bywa także dodatkiem do makaronów, ryżu, naleśników i gofrów - jako danie obiadowe lub deser. 



Najlepsze wino do truskawek



Truskawki są w smaku słodkie i mają przyjemną, odświeżającą kwasowość. By dobrze dobrać do nich wino, należy poszukać takiego, które smakiem będzie kontrastowało z kwaśnością owocu. Najlepiej, by było to wino lekko słodkie lub słodkie. 

Potrawy z truskawką najczęściej podawane są jako deser - na podsumowanie obiadu. Wino z wyraźnie wyczuwalnym cukrem będzie idealnym dopełnieniem potrawy. Może to być np. musujące wino z Włoch z oznaczeniem extra dry (co w regionie Veneto, gdzie powstaje m.in. prosecco oznacza wino półwytrawne z wyczuwalną nutą słodyczy). Większość win słodkich musujących będzie pasowała do truskawek. Podobnie, jak wina różowe, nie leżakowane. Ich piękny kolor i owocowy, lecz wytrawny smak sprawią, że truskawka stanie się zaskakująco słodka. Białe, spokojne wina słodkie - te lekkie i te deserowe, również dobrze uzupełnią smak deseru. 

Warto by wina te były z bardzo aromatycznych szczepów - semillon, moscatel, gewurztraminer. Uczta smaków łączy się wtedy z ucztą aromatów i nasz posiłek nabiera zupełnie innego wymiaru.

Wokół tematu truskawek i wina jest bardzo słodko. Jest jednak sytuacja, w której truskawka komponuje się pięknie z bardzo wytrawnym winem. Gdy wrzucimy ją do chłodnego kieliszka szampana. To połączenie samo w sobie stanowi smakołyk, dostarczający wrażeń na wielu poziomach.





Przeczytaj także pozostałe wpisy z naszego bloga:

TYPY WIN MUSUJĄCYCH: METODA TRADYCYJNA I METODA CHARMATA

WADY I CHOROBY WINA - CZĘŚĆ I

FENOMEN DOLINY NAPA SKĄD POCHODZĄ NAJLEPSZE WINA W KALIFORNI?

JAK WYBRAĆ WINO NA ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA?

WINA Z CYPRU

FILOKSERA. JAK ROZWÓJ TRANSPORTU MORSKIEGO NIEMAL ZNISZCZYŁ UPRAWĘ WINOROŚLI WŁAŚCIWEJ.

WYBIERAMY WINO - KOREK, CZY ZAKRĘTKA?

ZAPROŚ WINO NA GRILLA!

VINHO VERDE - ZIELONY SKARB PORTUGALII

WINO RÓŻOWE W LETNIEJ KUCHNI 

PROSECCO I TRUSKAWKI

RÓŻNE OBLICZA SAUVIGNON BLANC




Zapraszamy również do naszego branżowego słownika winiarskiego, który cały czas jest rozbudowywany. LINK